Woda jedzenie i schronienie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi to podstawowe potrzeby dla przetrwania. Dopóki trwa cywilizacja, wydaje się, że podstawowe warunki nie stanowią problemu, ale co by się stało gdyby zatrzymano dostawy żywności? Warto wówczas znać sposoby rozpoznawania roślin jadalnych. 

Uniwersalny test przydatności do spożycia przeprowadzi Cię przez szczegółowy proces określania, które rośliny lub części roślin są bezpieczne do spożycia.

Chociaż test może wydawać się żmudny, prawidłowe wykonanie każdego z tych kroków zapewnia bezpieczeństwo i unikanie trujących roślin podczas wypróbowywania nowych roślin.

Poprzez test będziesz stopniowo wystawiać się na działanie rośliny w kontrolowany sposób. 

Wybierz roślinę, której jest dużo w twojej okolicy.

Jeśli planujesz przeprowadzić uniwersalny test jadalności, skup się na roślinie, której możesz zebrać dużo.

Oddziel części roślin.

Zacznij od ułożenia wszystkich części rośliny w oddzielnych stosach w celu przetestowania:.

  • Kwiaty,
  • Pąki,
  • Liście,
  • Pędy,
  • Nasiona,
  • Korzenie.

 

Upewnij się, że wypróbujesz każdą część rośliny osobno, ponieważ niektóre składniki mogą być toksyczne, a inne są jadalne. Jednym z przykładów jest rabarbar, którego łodygi są jadalne, ale liście są toksyczne.

Powinieneś również sprawdzić roślinę, którą uprawiasz. Musi być w dobrym stanie, nie gnije i nie ma żadnych owadów na tym etapie. 

Zacznij od jednej części rośliny.

Wybór części rośliny, którą możesz zebrać dużo, pomoże upewnić się, że czas poświęcony na test jest tego wart.

Powąchaj roślinę.

Jeśli wybrana roślina ma nieprzyjemny zapach, nie jedz tej części rośliny. Należy unikać silnych lub kwaśnych zapachów.

Unikaj roślin lub części, które pachną migdałami, ponieważ jest to wskaźnik toksycznego związku.

Dotknij rośliny.

Dotknij kawałkiem rośliny nadgarstka przez 15 minut. Jeśli odczuwasz swędzenie, pieczenie lub drętwienie, nie jedz tej części rośliny.

Poczekaj osiem godzin, aż przejdziesz do następnego kroku, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się wysypki lub inne reakcje. Nie jedz niczego podczas tego kroku.

Dotknij rośliny ustami.

Jeśli chcesz, możesz do tego ugotować kawałki rośliny. Przygotuj go tak, jakbyś jadł inne warzywa.

Rośliny do gotowania są preferowane, ponieważ niektóre rośliny są toksyczne, gdy są spożywane na surowo, ale nie po ugotowaniu.

Po przygotowaniu części rośliny delikatnie dotknij jej ustami, aby sprawdzić, czy nie ma pieczenia, swędzenia lub drętwienia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych skutków ubocznych w ciągu najbliższych trzech minut, nie jedz tej części rośliny.

Połóż roślinę na języku.

Po potwierdzeniu, że możesz bezpiecznie dotknąć rośliny skórą, spróbuj umieścić niewielką część rośliny w ustach.

Umieść roślinę na języku na 15 minut.

Żuć roślinę.

Po 15 minutach przeżuj roślinę, a następnie trzymaj ją w ustach przez kolejne 15 minut bez połykania.

Jeśli roślina ma mydlany lub gorzki smak, wypluj ją. Nie jedz tej części rośliny.

Połknij roślinę.

Połknij niewielką ilość rośliny. Odczekaj co najmniej osiem godzin na jakiekolwiek niepożądane reakcje.

Jeśli nie zauważysz żadnych negatywnych skutków ubocznych, przygotuj co najmniej 1/3 szklanki tej części rośliny i zjedz.

Jeśli nie nie będzie negatywnej reakcji po odczekaniu kolejnych ośmiu godzin, ta część rośliny jest jadalna.

Pamiętaj, że musisz powtórzyć cały proces dla wszystkich części rośliny. W niektórych przypadkach cała roślina może być jadalna, ale niektóre rośliny mogą mieć wybrane części, które są jadalne.

Więcej wskazówek dotyczących żerowania dla preppersów.

Zrób swoje badania.

Podczas poszukiwania roślin upewnij się, że potrafisz właściwie zidentyfikować roślinę, zanim ją dotkniesz lub skonsumujesz.

Popraw swoje umiejętności żerowania, uczęszczając na spacery po roślinach z ekspertem, studiując podstawową botanikę, przeglądając różne ilustrowane i zaktualizowane przewodniki lub korzystając z edukacyjnych stron internetowych.

Zapoznaj się z okolicą.

Zapoznaj się z obszarem, który planujesz żerować. Poczytaj o trujących lub zagrożonych roślinach, które tam rosną, i dowiedz się, jakich produktów spożywczych jest pod dostatkiem.

Unikaj lokalizacji w pobliżu fabryk, pól golfowych, dróg lub miejsc, w których woda i gleba mogą zostać skażone. Szukaj obszarów poza szlakiem, z dala od działalności człowieka, które zazwyczaj są bezpieczniejsze.

Zbieraj odpowiedzialnie.

Sprawdź lokalne wytyczne dotyczące zarządzania gruntami pod kątem wszelkich ograniczeń dotyczących zbiorów lub żerowania. Żeruj tylko w obszarach i ilościach, które są dozwolone, aby nie wpaść w kłopoty.

Weź tylko to, czego potrzebujesz i zostaw wystarczająco dużo dla dzikich zwierząt i na odrastanie. Oznacza to pozyskiwanie nie więcej niż pięciu procent jednego gatunku na określonym obszarze.

Szukaj jadalnych chwastów.

Podczas żerowania szukaj zarośniętych łąk, na których występują obfite gatunki jadalne. Poszukaj jadalnych chwastów, takich jak mniszek lekarski i pokrzywa.

Idź lekko.

Uważaj na swój wpływ, gdy zjeżdżasz ze szlaku podczas żerowania.

Nie zostawiaj śladów i chodź po trwałych powierzchniach, takich jak kłody i skały. Podczas eksploracji obszaru unikaj deptania innej flory.

Poczytaj o trujących roślinach i grzybach.

Gdy nauczysz się rozpoznawać rośliny jadalne, poświęć trochę czasu, aby nauczyć się rozpoznawać rośliny trujące.

Niektóre trujące rośliny mogą wywołać wysypkę, ale inne mogą cię zabić, jeśli spożyjesz ich wystarczającą ilość. Dowiedz się, jak rozpoznać cechy gatunków toksycznych, zwłaszcza tych, które wyglądają podobnie do roślin jadalnych i leczniczych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, kup i przejrzyj ilustrowany przewodnik po roślinach jadalnych.

Pamiętaj, że uniwersalny test przydatności do spożycia może nie działać na grzyby. Jeśli chcesz zbierać grzyby, zdobądź przewodnik po grzybach.

Poznawanie lokalnych roślin za pomocą przewodnika może być łatwiejsze, ale wiedza o tym, jak przetestować jadalność rośliny, jest przydatną umiejętnością dla każdego w czasie głodu.

Komentarze obsługiwane przez CComment