Hiperinflacja zdarzała się już wcześniej i może się powtórzyć. Kraje takie jak Argentyna, Niemcy i Zimbabwe, a także Polska doświadczyły historycznych przypadków hiperinflacji, które zdewastowały lokalne gospodarki i okradały ludzi z oszczędności całego życia.

Wygląda na to, że jesteśmy w przededniu hiperinflacji, warto więc zastanowić, na co zamienić pieniądze, które gwałtownie tracą wartość. Oto kilka propozycji: 

Towary suche i konserwy.

Gdy masz do czynienia ze scenariuszem długoterminowego przetrwania, będziesz potrzebować dużo jedzenia i zapasów, aby wyżywić swoją rodzinę.

Jeśli masz już zapasy przetrwania w domu, upewnij się, że regularnie je wymieniasz, aby zapobiec psuciu się. Uzupełnij wszystkie spożywane przedmioty, aby mieć to, czego potrzebujesz.

Hiperinflacja sprawi, że wiele przedmiotów w twoim zapasie będzie dość drogich, więc zaopatrz się, teraz gdy ceny są jeszcze w miarę przystępne.

Jeśli masz napięty budżet, kupuj jedną lub dwie dodatkowe puszki jedzenia za każdym razem, gdy kupujesz artykuły spożywcze. To może nie wydawać się dużo, ale wszystkie przedmioty w końcu zsumują się w twoim zapasie.

Ponieważ ceny żywności rosną w zawrotnym tempie, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały one spaść. Jeśli nadal nie masz zapasów w swoim domu, zacznij już dziś, zanim będzie za późno.

Paliwo.

Nawet bez inflacji ceny paliw nadal rosną i pochłaniają część twoich ciężko zarobionych pieniędzy. W obliczu światowych kryzysów, takich jak pandemie i wojny, koncerny naftowe wykorzystają każdą wymówkę, aby podnieść koszty wszystkich paliw, z hiperinflacją jako jedną z tych wygodnych wymówek.

Przechowywanie dużych ilości paliwa nie jest praktyczne dla wszystkich, ale jeśli masz miejsce w garażu, możesz skorzystać z przechowywania kilku kanistrów paliwa do samochodu lub generatora. Przechowując paliwo na zapas, upewnij się, że ustabilizowałeś paliwo przed jego przechowywaniem, aby wydłużyć jego żywotność. 

Podobnie jak jedzenie w twoim zapasie, musisz także obracać magazyn paliwa, opróżniając następny kanister do zbiornika paliwa samochodu i napełniając kanister świeżym gazem. Postaraj się zaopatrzyć w paliwo w dni, kiedy wiesz, że cena jest najniższa.  

Złoto i srebro.

Jeśli chcesz mieć znaczną przewagę w czasie hiperinflacji, postaraj się zaopatrzyć w cenne metale, takie jak złoto i srebro.

Ponieważ złoto, srebro i inne metale szlachetne nie są powiązane z walutami fiducjarnymi, są one odporne na upadek walut.

Zaopatrz się w kilka złotych monet jako zabezpieczenie przed inflacją. Srebro jest lepsze w przypadku mniejszych codziennych transakcji, które przeprowadzałbyś po załamaniu gospodarczym spowodowanym szalejącą inflacją.

Trudno byłoby kupić jedzenie za złoto, ale możesz użyć srebra, ponieważ byłoby to bliższe wartości. Szlachetne metale mogą ci pomóc przenieść oszczędności przez okres kryzysu. Gdy inflacja ustanie, wówczas zamienisz złoto za nowe pieniądze. 

Mięso.

Koszt mięsa, podobnie jak innych artykułów w sklepie spożywczym, nadal gwałtownie rośnie z powodu regularnej inflacji. Wyobraź sobie, ile może kosztować mięso po hiperinflacji. W tej chwili wyroby mięsne zdrożały w porównaniu z rokiem poprzednim około 50%, a jeszcze mamy bardzo łagodną inflację. 

Radź sobie z tym, zaopatrując się w mięso, gdy ceny są niskie, na przykład podczas wyprzedaży lub promocji w sklepie. Możesz również skorzystać z kuponów sklepowych, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy przy zakupie mięsa luzem.

Gdy już zdobędziesz mięso w dobrej cenie, wystarcz zapasy, zapakowując je próżniowo w celu długoterminowego przechowywania w zamrażarce. Alternatywnie możesz użyć mięsa do przygotowania pemmikanu lub suszonej wołowiny, aby pomóc zachować je przez długi czas. Znakomitym pomysłem jest też gotowanie mięsa w słoikach. W pierwszym dniu gotujesz je 3 godziny, w drugim 2 godziny i w trzecim dniu 1 godzinę. Tak przygotowane mięso zachowa świeżość przez kilka lat, podobnie jak mięso zapakowane w konserwy. 

Jeśli potrafisz polować, wykorzystaj swoje umiejętności do polowania na mięso i napełnij zamrażarkę przed.

Produkty medyczne.

Jeśli ty lub inni członkowie rodziny regularnie przyjmujesz leki w celu zwalczania chorób przewlekłych i jeśli nie masz dobrego ubezpieczenia, koszty te będą się sumować, gdy inflacja wymknie się spod kontroli.

Przed katastrofą postaraj się zgromadzić trzy lub sześć miesięcy zapasu wszystkich potrzebnych leków na receptę.

Jeśli pozwala na to twój budżet, możesz również zaopatrzyć się w leki dostępne bez recepty dla swojej rodziny. Może to również pomóc, jeśli podaż leków przeciwbólowych stanie się ograniczona po lub jeśli hiperinflacja wpłynie na ceny. 

Warto byś poszukał naturalnych zamienników dla chemicznych leków. 

Papierowe produkty.

Podczas pandemii koronawirusa w Wuhan (COVID-19) ludzie mieli trudności z zakupem najbardziej nieoczekiwanych przedmiotów, takich jak papier toaletowy i ręczniki papierowe.

Zanim ceny pójdą w górę, zdobądź produkty papierowe, takie jak papier toaletowy i ręczniki papierowe, do swojego zapasu przetrwania.

Nasiona.

Przed kryzysem założenie ogródka przydomowego i uprawa owoców, warzyw, ziół i roślin zdrowotnych to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z rosnącymi kosztami żywności. Jednak może to być dość trudne, jeśli nie masz wysokiej jakości nasion do swojego ogrodu. 

Jeśli nie masz jeszcze ogrodu, zacznij przygotowania już teraz i kup nasiona przed możliwą hiperinflacją, która może dotknąć Twój obszar po załamaniu gospodarczym na pełną skalę. Nasiona są również świetnym przedmiotem wymiany. Pamiętaj jednak, że nasiona tracą swoją wartość z upływem lat i trzeba je wymieniać.

Oto kilka nasion, w które warto się zaopatrzyć:

 • fasolki

 • buraki

 • brokuły

 • Kapusta

 • Marchew

 • kukurydza

 • Bakłażan

 • Jarmuż

 • Sałata

 • Cebule

 • Groszek

 • Papryka

 • Dynia

 • Rzodkiewka

 • Soja

 • szpinak

 • Słonecznik

 • boćwina szwajcarska

 • Pomidory

Alkohol i tytoń.

Zawsze warto unikać nałogów, ale kiedy przygotowujesz się na potencjalne załamanie gospodarcze, mądrze byłoby zerwać z wszelkimi nałogami lub niezdrowymi nawykami, które możesz mieć w stosunku do substancji takich jak tytoń czy alkohol. Jeśli nie miałeś wcześnie innych powodów, to ten jest bardzo poważny. 

Wiele osób nawet jak nie używa alkoholu ani tytoniu, to i tak te produkty magazynują, ponieważ nadają się do handlu wymiennego. Choć to wydaje się szalone, to historia pokazuje, że wiele osób będzie wolało głodować niż rzucić nałóg. 

Amunicja.

Broń to temat jeszcze bardziej kontrowersyjny niż tytoń. Możesz potrzebować broni palnej i amunicji, aby chronić swoją własność, siebie i swoich bliskich, ale tez możesz z jej pomocą upolować dziką zwierzynę. Jednak zasoby, takie jak amunicja, również ulegają zużyciu, jeśli chcesz ćwiczyć, aby móc bezpiecznie i skutecznie używać broni palnej w przypadku katastrofy i konieczności obrony. Jeśli masz na to środki, warto o tym pomyśleć wcześniej. 

Chociaż nie możesz uniknąć hiperinflacji, możesz przygotować się z wyprzedzeniem, aby mieć zapasy w swoich zapasach. Odłóż trochę pieniędzy i zacznij kupować zapasy, takie jak paliwo i żywność, abyś mógł zaopatrzyć swoją rodzinę, zanim ceny gwałtownie wzrosną.

Jakiemu celowi ma służyć wprowadzenie cyfrowego pieniądza? 

Znikające pieniądz - jak chronić oszczędności?

Nadchodzi Reset Finansowy Kryzys i Koniec Gotówki

 

Komentarze obsługiwane przez CComment