Spędzanie czasu na nauce różnych umiejętności może pomóc ci przetrwać w dziczy podczas kryzysu.

Przygotuj się, ucząc się podstawowych umiejętności przetrwania na świeżym powietrzu, takich jak polowanie, rozpalanie ognia lub pierwsza pomoc, aby przetrwać, jeśli będziesz musiał ukrywać się w lesie.

Podstawowe techniki udzielania pierwszej pomocy

Przed kryzysem zdobądź umiejętności z pierwszej pomocy, abyś mógł opanować podstawowe sposoby ratowania życia. Może to być wiedza z książek albo z kursu. Najlepiej nauczyć się udzielać pierwszej pomocy  z apteczką i bez niej, aby wiedzieć, co zrobić w przypadku utraty sprzętu ratunkowego.

Tnij i zeskrob pierwszą pomoc.

Podczas katastrofy nie należy ignorować małych skaleczeń, ponieważ mogą one ulec zakażeniu i skutkować gorszymi obrażeniami. Jeśli masz małe skaleczenie lub zadrapanie, utrzymuj ranę w czystości i monitoruj ją pod kątem oznak infekcji.

Jeśli uraz jest głęboki i nie możesz zatrzymać krwawienia, załóż opaskę uciskową, aby zatrzymać przepływ krwi.

Opaski uciskowe powinny mieć co najmniej 2,5 cm szerokości. Jeśli go nie masz, możesz użyć paska lub jakiegoś materiału. Zaciśnij opaskę uciskową wokół kończyny powyżej urazu, aż ustanie jaskrawoczerwone krwawienie. Zakryj ranę bandażem, gazą lub innym czystym materiałem. Warto mieć zapas opatrunków jałowych zrobiony w czasach spokojnych. 

Złamania i zwichnięcia.

Jeśli zwichniesz kość, ważne jest, aby przywrócić ją na miejsce. Jeśli masz zwichnięty bark, ostrożnie przeturlaj się po ziemi lub uderz nim o twardą powierzchnię, aby nastawić kość. 

Jeśli ktoś ma złamanie, trzeba znaleźć odpowiednie materiały do ​​wykonania szyny. Jeśli jesteś na zewnątrz, poszukaj kilku wytrzymałych patyków.

 

Ustabilizuj złamaną kość pałeczkami i zwiąż je sznurowadłami lub innymi sznurkami, aby utrzymać kości na miejscu.

Samoobrona.

Skauci zalecają proste podejście do samoobrony przed dzikimi zwierzętami, takimi jak wilki: Stań twarzą do zwierzęcia i powoli się od niego oddalaj. Nie udawaj martwego, nie uciekaj ani nie zbliżaj się do zwierzęcia.

Jeśli dzikie zwierzę osaczy cię, postaraj się być tak duży, jak to tylko możliwe. Rozłóż ręce i zrób dużo hałasu. Jeśli to nie zadziała, rzuć czymkolwiek w zwierzę, aby je odstraszyć. 

Budowa schronienia ratunkowego i rozpalanie ognia.

Kiedy zgubisz się w lesie, potrzebujesz schronienia, aby chronić się przed żywiołami.

Nie musisz budować czegoś skomplikowanego, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wielu zasobów lub jesteś zbyt słaby, by pracować zbyt długo.

Szałas w kształcie litery A jest jednym z najprostszych schronów, które można zbudować w pośpiechu. Może zapewnić odpowiednią ochronę przed słońcem, wiatrem czy lekkim deszczem.

Schron w kształcie litery A powinien być zbudowany blisko gruntu, aby zapewnić maksymalną ochronę. Możesz zawiesić go wyżej, aby zapewnić osłonę przed deszczem, ale spowoduje to większy przepływ powietrza pod spodem.

Po wybraniu bezpiecznego i odpowiedniego schronienia plandeka powinna zostać zawieszona w ciągu 10 minut lub mniej. Zacznij od zawieszenia liny powrozowej między dwoma drzewami, lub podobnymi podporami. Połóż plandekę na linii i zawiąż wszystkie cztery rogi plandeki. Jeśli nie masz plandeki, użyj solidnego ponczo.

Według strażaków przed rozpaleniem ognia należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: kierunek wiatru i okolicę.

Potrzebujesz ogniska, aby się ogrzać i zasygnalizować pomoc, ale nie chcesz, aby cały las stanął w płomieniach tylko po to, by przyciągnąć uwagę ratowników.

Służba leśna zaleca budowanie ogniska z dala od rzeczy, które mogą przypadkowo zapalić się, takich jak sucha trawa, liście, zwisające gałęzie, kłody lub zgniłe pniaki.

Dowiedz się, jak rozpalić ogień bez zapałek lub pręta ferromagnetycznego, aby nie zmarznąć, nawet jeśli zgubisz swój sprzęt.

Znalezienie wody do picia

Wodę można znaleźć w wielu miejscach, podążając za szumem płynącej rzeki.

Ale jeśli jesteś na obszarze bez rzeki, te wskazówki powinny pomóc ci znaleźć wodę:

 • Pasące się zwierzęta często kierują się do wody o świcie i zmierzchu. Podążanie za nimi może pomóc w znalezieniu zbiornika wodnego.
 • Muchy i komary często przebywają w odległości 200 m od wody.
 • Możesz zebrać rosę, która wisi na trawie na polu. Zbieraj rosę, przesuwając czysty kawałek materiału po trawie podczas chodzenia.
 • Stojąca woda nie nadaje się do picia, nawet jeśli można ją ugotować na ognisku.
 • Warto wcześniej zadbać o posiadanie wojskowego filtra do wody.

Wyszukiwanie roślin jadalnych: „topowa dycha”.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapamiętać rośliny rodzime na większości obszarów:

 • Żołądź z dębu – Całe orzechy są jadalne i łatwo je gromadzić.
 • Ożypałka  – Ożypałka jest świetnym pokarmem dla przetrwania, ponieważ można zjeść większość rośliny. Podstawową łodygę można jeść jak seler, a korzeń i bulwę można wykorzystać do produkcji mąki. 
 • Sosna – Orzechy i wewnętrzna kora drzewa są jadalne. Możesz zrobić herbatę z igieł sosnowych, jeśli nie możesz znaleźć nic innego do jedzenia.
 • Portulaka  - jest spożywana na surowo lub gotowana. Liście, wierzchołki łodyg, a także kwiaty są jadalne. Grube liście tego jadalnego chwastu mają niezwykłą śluzowatą konsystencję, a łagodny smak przypomina szpinak.
 • Szczaw zwyczajny  -  często wykorzystywany do zupy szczawiowej. Liście można suszyć, mrozić, pasteryzować lub jeść surowe. Szczaw zwyczajny słynie, jako doskonały środek na detoksykację organizmu. 
 • Komosa biała – lebioda - Delikatniejsze liście zbiera się z roślin, których wysokość nie przekracza 48-50 cm. Liście i nasiona są jadalne. Nasiona są mielone na proszek i dodawane do ciasta podczas pieczenia chleba.
 • Gwiazdnica pospolita -  Może być spożywana na surowo lub po sparzeniu do kanapek, jajecznicy i twarożków. Drobne listki tego jadalnego chwastu mają bardzo delikatny smak i zawierają dużo karotenu i kwasu askorbinowego.
 • Babka zwyczajna - pospolity chwast, liście jadalne, ale mniejsze sa smaczniejsze od wyrośniętych. 
 • Pokrzywa zwyczajna - ratowała życie naszym przodkom, popularna była zupa z pokrzywy, ale w każdej postaci jest jadalna także suszona.
 • Podagrycznik pospolity - szczególnie polecane są młode liście i miękkie, delikatne łodygi. 

Nie ma innego sposobu na wykorzystanie tej wiedzy niż wcześniejsze zapoznanie się z wyglądem tych roślin. 

Uniwersalny test przydatności do spożycia dla bezpiecznego żerowania

Podczas żerowania w dziczy ważne jest, aby znać  uniwersalny test przydatności do spożycia, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Test wymaga pobrania różnych części rośliny i przetestowania każdej z nich na kilku częściach ciała, aby upewnić się, że roślina jest bezpieczna do spożycia.

Spróbuj umieścić mały kawałek rośliny na wardze i języku, a na końcu w ustach. Poczekaj osiem godzin na jakiekolwiek oznaki reakcji alergicznej. Jeśli ich nie ma, możesz być pewien, że roślina jest bezpieczna do spożycia. Więcej szczegółów na temat:  Jak sprawdzić, czy roślina jest jadalna?

Przed kryzysem naucz się podstawowych umiejętności przetrwania, takich jak zbieranie pożywienia i rozpalanie ognia, abyś mógł pozostać przy życiu, nawet jeśli zgubisz się w dziczy.

Komentarze obsługiwane przez CComment