Omawiane w filmie prawo należy odróżnić od komentarza autora filmu. Nie musimy się z nim zgadzać, ale warto omawiany problem przemyśleć. Pamiętać tez należy, że od każdej reguły są wyjątki i nie można twierdzić, że omawiany problem dotyczy 100% kobiet. 

Prawo Briffaulta – Samica, nie samiec, ustala wszelkie zasady rodziny zwierząt. Kiedy samica nie osiąga korzyści ze związku z samcem, ich relacja traci rację bytu. Robert Briffault dodaje jeszcze trzy komentarze, odnosząc je już bezpośrednio do kobiet:

1. Nawet jeśli kobieta osiągnęła w przeszłości korzyści ze związku z danym mężczyzną, nie jest to gwarancją kontynuowania z nim związku (profesor Dale Hartley tłumaczy, że kobiety będą powtarzać: “A co ty zrobiłeś dla mnie ostatnio?”).

Już punkt pierwszy niszczy romantyczne oczekiwania mężczyzn wobec kobiet i tego w jaki sposób kobiety kochają. Niewolnik-mężczyzna ma dawać od siebie więcej, ma umieć więcej i najlepiej niewiele oczekiwać.

2. Jeśli kobieta przyrzeka mężczyźnie kontynuowanie związku z nim w przyszłości w zamian za korzyści uzyskiwane od niego dzisiaj to jej obietnica staje się nieważna wraz z przekazaniem obiecanej korzyści (“Chętnie zapłacę ci w następny wtorek za dzisiejszego hamburgera”).

Punkt drugi podkreśla ryzyko budowania długoterminowych relacji z kobietą, ponieważ ryzyko jej tzw. „zmiany gałęzi” (gdy uzna, że inny mężczyzna zapewni jej więcej korzyści), jawnego wykorzystywania mężczyzny, ale też odejścia w jego problemach istnieje zawsze (powiedzmy, mężczyzna zachoruje, straci pracę, lub stanowisko itp.). Takie zachowania nie są bezpieczne, ani zdrowe dla życia rodzinnego i prawdopodobnie dlatego w przeszłości były „patriarchalnie” ograniczane. Płcie muszą współpracować, a zachowania płci muszą być prospołeczne, by nie rujnowały społeczeństwa i rodzin. Zostawianie partnerów i odrzucanie ich w problemach/na starość/gdy nie jest idealnie/w gorszym zdrowiu to przejaw nadmiernego egoizmu i koncentracji na sobie, a to nie sprzyja budowaniu ŻADNYCH wspólnot.

3. Męska obietnica dostarczenia świadczeń w przyszłości ma ograniczoną zdolność do zapewnienia ciągłości relacji z kobietą oraz wiąże kobietę tylko o ile czas oczekiwania na jej spełnienie jest krótki oraz do stopnia, w jakim kobieta ufa mężczyźnie, że ten obietnicy dotrzyma (jak ja bym to przetłumaczył, inspirując się lekko trylogią Kutza i badaniami nad śląskimi rodzinami, „Jeszcze raz chochole nie przyniesiesz całej wypłaty, to zabieram dzieci do matki, a ty tu zdychaj sam!”).

Jeśli kobieta nie uzyskuje korzyści ze związku może manipulować mężczyzną i męskim ego, aby dostarczał dla niej więcej korzyści. Dla przykładu może odnosić się do jego męskości – „co z ciebie za mężczyzna, co z ciebie za ojciec? Inni mężczyźni są od ciebie lepsi!” Niestety przyzwalanie na takie zachowania wzmacnia przemoc psychiczną ze strony kobiet, która nie jest karana oraz ich egoizm.

 


Zadbaj o swoje zdrowie jednocześnie wspierając Fakto.pl – zrób zakupy naturalnych ziół i suplementów naSklepie.pl dla siebie i swoich bliskich. 

Złoto i srebro koloidalne. | Suplementy. | Naturalne zioła. | Książki. | Dekoracje obrazy i szkice. | DMSO. | Rękodzieło

Category: SamoKultura

Related Videos